Zakłady typu podwójna szansa (1X, X2) – jak obstawiać?

Decydując się na udział w zakładach wzajemnych zazwyczaj utożsamiamy je ze stawianiem na wynik wydarzenia sportowego – remis lub wygraną którejś z drużyn, która bierze w nich udział. Z uwagi na obecność trzech różnych potencjalnych rezultatów, jest to rynek dający stosunkowo niewielkie szanse na zwycięstwo (około 33% w neutralnych warunkach). Zdarza się jednak i tak, że nie chcemy aż tak ryzykować i nie jesteśmy święcie przekonani o swojej racji przy zawieraniu zakładu. Wtedy też najczęściej chcemy zredukować ryzyko, nie rezygnując tym samym z samego zakładu. Co jesteśmy w stanie zrobić w tej sytuacji? Odpowiedź jest prosta – sięgnąć po nieco inny rynek na zakłady bukmacherskie, nie obstawiając jednej z trzech opcji.

Zakłady typu podwójna szansa
Zakłady typu podwójna szansa (1X, X2) – jak obstawiać?

Jednym z tych rynków, które są popularne, a które pozwalają właśnie na redukcję ryzyka jest tak zwana podwójna szansa. Na czym ona polega i co tak właściwie w niej obstawiamy? W obrębie których dyscyplin ją znajdziemy i którzy bukmacherzy online pozwalają po nią sięgnąć? Co powinniśmy wiedzieć na jej temat? O tym wszystkim zamierzamy opowiedzieć w naszym dzisiejszym wpisie.

Czym są zakłady typu “podwójna szansa”?

Podwójna szansa to rodzaj zakładu bukmacherskiego obecny w przypadku dyscyplin sportu, w których możliwe jest rozwiązanie na trzy różne sposoby – zwycięstwo pierwszej drużyny, remis oraz zwycięstwo drugiego zespołu (a zatem takich, w których mamy do dyspozycji rynek 1X2). Zakłady tego typu są uznawane za znacznie bezpieczniejsze – dają bowiem aż 66% szans na to, że sięgniemy w nich po zwycięstwo.

Warto wiedzieć: podwójna szansa jest jednym z setek dostępnych u bukmacherów rynków na zakłady bukmacherskie. Oznacza to, że nie w przypadku każdego meczu może on być dostępny i nie wszyscy bukmacherzy online tak właściwie dają do niego dostęp. Musimy mieć to na uwadze chcąc na niego postawić.

Zakłady z podpórką, gdyż to tak też określa się podwójną szansę, dają nam trzy możliwości obstawienia, przy czym każda z nich związana jest z ostatecznym rezultatem konkretnego spotkania sportowego. Postawić tu możemy:

  • 1X – wygrana następuje w przypadku zwycięstwa pierwszego zespołu lub w przypadku wystąpienia remisu,
  • X2 – wygrana następuje w przypadku remisu lub wygranej drugiego zespołu,
  • 12 – wygrana następuje w przypadku, w którym któryś z zespołów wygra (a nie padnie remis).

Jak widać po powyższych opcjach, podwójna szansa jest zakładem znacznie bezpieczniejszym, bo dającym nam zaledwie 1/3 ryzyka tego, że nie odniesiemy w nim sukcesu. Z uwagi na mniejsze ryzyko, podwójna szansa daje nam zwykle możliwość mniejszego zarobku (niższe kursy) – dlatego też najczęściej sięga się po nią przede wszystkim w momencie, w którym spotkanie opatrzone jest wysokimi kursami w standardowym rynku na zakłady bukmacherskie.

Jak działa podwójna szansa? Najlepiej jest przedstawić to na przykładzie z życia wziętym.

W ramach 1/4 finału Ligi Mistrzów 2021/22, w meczu rewanżowym, Bayern Monachium zagrał z zespołem Villarreal. W standardowym rynku na zakłady (1X2) kursy na to spotkanie u bukmachera Fortuna przedstawiały się następująco: 1.26 – 5.85 – 11.50. Jeżeli zechcemy postawić na podwójną szansę, w tym przypadku będziemy mieli trzy opcje – zwycięstwo Bayernu lub remis (1.03), zwycięstwo Villarreal lub remis (2.07) oraz wygraną któregoś z zespołów (1.34). Jak widać po powyższym, najbezpieczniejszy zakład 1X nie jest w tym przypadku w żaden sposób opłacalny.

Pamiętajmy, że podwójna szansa wcale nie musi dotyczyć całego meczu (choć zazwyczaj tak jest). W jej ramach często oferowane są zakłady na pierwszą lub drugą jego połowę. Typowanie podwójnej szansy jest możliwe nie tylko przy wykorzystaniu oferty przedmeczowej, ale również w przypadku tej LIVE (choć to w tej pierwszej jest zdecydowanie częstsze).

ZOBACZ: Betgames STS

Dyscypliny sportu, w których działa podwójna szansa

Podwójna szansa może być udostępniona w przypadku każdej dyscypliny, która oferuje trzy drogi na wygraną – a zatem taką, w której oprócz wygranej jednej ze stron pojedynku może paść remis. Tam, gdzie może wystąpić, najczęściej jest oferowana – jest ona bowiem jednym z popularniejszych rynków, których klienci serwisów bukmacherskich coraz częściej po prostu oczekują.

Podwójna szansa zdecydowanie największą popularnością cieszy się w obrębie piłki nożnej, która cieszy się w naszym kraju największym zainteresowaniem. Nie ma się czemu dziwić – to właśnie ta dyscyplina generuje największy ruch w serwisach bukmacherskich. Popularnymi dyscyplinami z podwójną szansą są też koszykówka, hokej, ale i piłka ręczna. Coraz częściej rynek ten oferowany jest również w kontekście e-sportu.

Oczywiście należy powiedzieć również o tych dyscyplinach, w których podwójna szansa oferowana jest rzadziej lub w ogóle. W MMA czy boksie na przykład może dojść do remisu, jednak zdarza się to na tyle rzadko, że bukmacherzy online często nawet go nie oferują. Podwójnej szansy nie znajdziemy też w siatkówce (każdy mecz musi tu zakończyć się wygraną którejś z drużyn), ale i wielu sportach o charakterze indywidualnym.

ZOBACZ: Jak obstawiać piłkę ręczną

Bukmacherzy z ofertą na podwójną szansę

W Polsce podwójna szansa cieszy się na tyle dużym powodzeniem, że praktycznie wszyscy polscy bukmacherzy online starają się zawierać ją w swojej ofercie. Oczywiście nie każdy opatruje nią każde spotkanie – musimy być więc selektywni i dokładnie to sprawdzać.

Pod kątem tego rynku na zakłady możemy zaufać firmom STS, Fortuna i Superbet, które w większości przypadków są świetnie przygotowane pod względem rynków i starają się dać nam jak najwięcej swobody w obstawianiu. Nie tylko znajdziemy u nich ten właśnie rynek, ale też zobaczymy, że kursy na niego są najkorzystniejsze i najbardziej konkurencyjne. A oto w końcu nam chodzi.

Pamiętajmy, że nawet najlepsi bukmacherzy online w Polsce nie oferują wszystkich rynków niestandardowych od razu po wdrożeniu konkretnego meczu do swojej oferty. Te często pojawiają się z czasem – niekiedy na kilka dni, a nawet godzin przed rozpoczęciem się spotkania. Buk musi mieć czas na ustalenie kursów i innych istotnych w tej kwestii rzeczy.

5 / 5. Ocen: 5