Typowanie zakładów poniżej/powyżej – czy można na tym zarobić?

Niezależnie od tego, czy w zakłady bukmacherskie bawimy się już od dłuższego czasu, czy też dopiero rozpoczynamy własną przygodę z nimi, zawsze możemy uczynić je bardziej atrakcyjnymi, rentownymi i po prostu sprawiającymi więcej radości. Wszystkie te trzy rzeczy możemy załatwić poprzez sięgnięcie po mniej standardowy rynek bukmacherski.

over under zarabianie
Typowanie zakładów poniżej/powyżej – czy można na tym zarobić?

Ostatnimi czasy popularne stało się typowanie spotkań sportowych w formule poniżej/powyżej. Na czym ta formuła tak właściwie polega i co powinniśmy wiedzieć na jej temat? Na co można postawić korzystając z niej i jakie są jej zalety oraz wady? O tym wszystkim porozmawiamy w naszym dzisiejszym poradniku.

Zakłady na poniżej/powyżej (under/over) – co to tak właściwie jest?

Poniżej/powyżej, znane również jako under/over to rodzaj zakładów bukmacherskich, w którym – jak sama nazwa może sugerować – stawia się na zdarzenia związane z ilością wystąpień pewnych powtarzalnych rzeczy w obrębie spotkania sportowego. Typować można tutaj praktycznie wszystko, co jest właśnie powtarzalne – mogą to być bramki w piłce nożnej, zdobyte asy serwisowe w tenisie czy też błędy przy zagrywce w siatkówce. Oczywiście o tym, które zdarzenia zostaną tu udostępnione decydują Polscy bukmacherzy online. Zakłady tego typu, z uwagi na ich charakter, w największej ilości są dostępne przy obstawianiu przedmeczowym. W formule LIVE znajdziemy zwykle zaledwie niektóre z nich.

Zakłady typu poniżej/powyżej pozwalają znacząco zmaksymalizować nasze własne szanse na zwycięstwo. Podczas gdy w standardowym rynku i spotkaniu sportowym mamy do czynienia z trzema możliwościami (wygrana pierwszego zespołu, remis, zwycięstwo drugiego zespołu), a nasza szansa na sukces wynosi 33%, tutaj szanse są wyrównane. Możemy trafić lub nie (50% szans).

superbet online nowe bonusy
Legalny bukmacher Superbet – aktualne bonusy na start

Do niedawna najlepsi bukmacherzy w Polsce nie umożliwiali nam budowania kuponów akumulacyjnych z różnych zdarzeń z tego samego meczu. Większość operatorów zakładów wzajemnych jednak oferuje już funkcjonalność znaną BetBuilderem, w ramach której jak najbardziej jest to możliwe. To sprawia, że zakłady na zdarzenia typu poniżej/powyżej mogą być świetnym sposobem na to, aby przekształcić swój kupon pojedynczy w akumulacyjny, a tym samym zwiększyć własną potencjalną wygraną.

Na co typuje się metodą poniżej/powyżej?

Zakłady typu poniżej/powyżej dotyczyć mogą wielu różnych zdarzeń. Bywa, że bukmacherzy online oferują nawet kilkadziesiąt różnych opcji, na które moglibyśmy postawić w tej formule – wiele zależy tutaj od konkretnego meczu, jego popularności i emocji, jakie wzbudza. Na co więc postawimy metodą poniżej/powyżej? Poniżej przedstawiamy kilka z takich rzeczy, opierając się na przykładowej piłce nożnej. Analogiczne zdarzenia można jednak obstawiać również w innych dyscyplinach sportu.

  • Zdobyte bramki. W zdarzeniu tym stawiamy na to, czy w meczu padnie liczba bramek mniejsza lub większa od tej wskazanej przez bukmachera. Mamy tutaj do dyspozycji różne wartości – im większą wskażemy, tym większy kurs będzie. Możemy wskazywać na bramki zdobyte przez oba zespoły lub przez wybrany z nich.
Legalny bukmacherOferta bonusówKod
STS.pl1660 PLN w bonusach!BETONLINE
Superbet.pl3754 PLN w bonusachBETONLINE
eFortuna.pl830 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE
  • Pokazane kartki. Tutaj musimy wiedzieć, jak agresywnie gra zespół oraz jakie są jego ambicje w danym meczu. Jeśli będą wysokie, z każdą kolejną  minutą będzie bardziej poirytowany (jeśli nie osiągnie celu, oczywiście). Podobnie, jak wcześniej, możemy tu postawić na ogół lub wybrać drużynę, której dotyczyć będzie zdarzenie.
  • Rzuty rożne i wolne. To jeden z najmniej stabilnych rynków – żadna drużyna nie jest w stanie bazować swojej taktyki na tych stałych fragmentach, dlatego też mogą się okazać czystą losowością.
  • Czas posiadania piłki. Ten jest znacznie łatwiej przewidzieć – przede wszystkim na podstawie dotychczasowego zachowania obu zespołów. Wyraża się go w procentach (mniej lub więcej procent czasu przy piłce).
  • Liczba wymienionych podań. Rekordziści mają na swoim koncie nawet tysiąc podań w czasie jednego meczu. Może też ich być niewiele. Wszystko zależy tutaj od umiejętności, ale i dominacji na boisku oraz sytuacji w tabeli rozgrywek.
  • Liczba celnych strzałów na bramkę. Należy pamiętać, że nie zawsze jest ona równa liczbie bramek (celny strzał to taki, który zmierza w kierunku bramki – nawet ten, który ostatecznie zostanie obroniony).

Zakłady typu over/under nie są tymi standardowymi – nie znajdziemy ich więc na stronie głównej serwisu bukmacherskiego. Zawsze więc będziemy musieli rozwinąć wszystkie dostępne rynki na konkretne spotkanie, by pozyskać do nich dostęp. Oczywiście typować under/over można piłkę nożną, piłkę ręczną, tenis czy cokolwiek innego.

Fuksiarz Polski bukmacher onlineBonus
Cashback bez limitu500 PLN
Zakład bez ryzyka500 PLN bez obrotu
Mega Kursy BoostTAK
Early-PayoutTAK
Rejestracjawww.Fuksiarz.pl
Nowa oferta bonusów Polskiego bukmachera Fuksiarz

Zalety i wady zakładów poniżej/powyżej

Dokładnie tak, jak każdy inny rodzaj zakładów, tak i ten posiada pewne wady i zalety. Dobrze byłoby zapoznać się z nimi jeszcze zanim na dobre zdecyduje się na niego postawić i spróbować osiągnąć za jego pośrednictwem sukces.

Główną zaletą zakładów tego typu jest prawdopodobieństwo wygranej. 50% na sukces to naprawdę dużo, a z uwagi na to wiele osób decyduje się na ten rynek, nawet nie posiadając większej wiedzy na temat konkretnego zdarzenia. Tutaj jednak łatwo jest dojść do kolejnej zalety tej formuły obstawiania – łatwości w analizie. Nie musimy tutaj poświęcać się całościowej analizie drużyn, rozgrywek i spotkania. Możemy skupić się tylko na konkretnym aspekcie, co z kolei sprawia, że efekty analizy są znacznie lepsze. W połączeniu z wysokimi potencjalnymi wygranymi potrafi to czynić cuda.

sts online nowe bonusy
Nowe bonusy na start w zakładach STS online

Zakłady tego typu są przystępne, ale i pozwalają zwykle wygrać więcej. Są więc świetną alternatywą dla standardowego rynku na zakłady – zwłaszcza wtedy, gdy nie jest on opatrzony atrakcyjnymi dla nas kursami.

Decydując się na obstawianie w formule poniżej/powyżej musimy też mieć świadomość tego, że potrafi ona być “zdradziecka”. Znacznie łatwiej jest przewidzieć wynik spotkania niż to, ile żółtych kartek zostanie pokazanych w meczu. To bowiem zależy od dnia, arbitra, a nawet pogody czy nastroju konkretnych piłkarzy. Rynki tego typu bywają więc szalenie niestabilne. Co więcej, zakłady tego typu mają sens przede wszystkim w meczach niższych lig. W wyższych bowiem gra się obecnie bardzo asekuracyjnie – w meczach bywa niewiele okazji na bramkę, a drużyny dużo kalkulują i grają dość asekuracyjnie.

5 / 5. Ocen: 5