Jak dobrze obstawiać piłkę nożną? Kilka porad

Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów i kibice uwielbiają obstawiać zakłady na tę dyscyplinę. Lig jest jednak całe mnóstwo, tym samym w sezonie są setki meczów, a na każdy nawet po kilkadziesiąt zakładów. Jak dobrze obstawiać piłkę nożną? Sprawdź nasze porady!

Wybierz dobre zakłady

Zakładów jest wiele, ale które najlepsze? Najczęściej obstawiane są 1X2, czyli prosty zakład na wygraną, remis czy przegraną danej drużyny; zakład na liczbę bramek; handicap, zakład na liczbę rzutów rożnych; zakład o to, czy obie drużyny strzelą gola. Te zakłady nie bez przyczyny są popularne, bo dają niezłe wygrane i są dość proste do typowania. 

Przeanalizuj statystyki

Dobrze przygotuj się do typowania. Przejrzyj statystyki drużyny, jak wypada u siebie i na wyjazdach, ile zazwyczaj popełnia fauli, czy strzela dużo bramek, ma wiele karnych i rożnych etc. Jednocześnie pamiętaj by nie sugerować się zupełnie poprzednim sezonem, bo w okienku transferowym mogło dojść do zmian w składzie i gra drużyny się zmieni. Analizuj tabelę, kondycję zawodników oraz skład. Sprawdź także, jak wygląda sytuacja w lidze, przykładowo w niemieckiej zazwyczaj są przewidywalne wyniki, zaś w angielskiej dochodzi do niespodzianek, a w duńskiej wyniki są zwykle wysokie. 

Wybierz dobrego bukmachera

Szukaj tylko legalnych bukmacherów z dobrą ofertą i atrakcyjnymi bonusami, a także świetnymi kursami. Kursy mogą się różnić u poszczególnych buków, zatem zanim obstawisz przejrzyj, kto daje jakie szanse na dany wynik. Pamiętaj, że im niższy kurs, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia, ale niska wygrana. Zbyt wysoki kurs może się wiązać z irracjonalnym ryzykiem. Musisz znaleźć złoty środek. 

Opracuj strategię na cały sezon

Zastanów się, jak rozłożysz fundusze na cały sezon. Nie graj od początku za duże sumy, bo początek sezonu jest dość nieprzewidywalny, a do tego trudno jest określić, jak będą grać drużyny. Z kolei pod koniec sezonu ekipy nie walczą już na 100%, bo często tabela jest już w miarę ustalona, zatem nie obstawiaj pewniaków i nie dawaj dużych stawek. 

Pamiętaj o boisku i randze rozgrywek

To, gdzie gra drużyna ma duże znaczenie. Przewaga domowego boiska często przesądza w sytuacjach, gdy grają ekipy na podobnym poziomie. Koniecznie sprawdź, jakie są statystyki w domu i na wyjeździe, bo są zespoły, które prawie nigdy nie przegrywają u siebie. Do tego weź pod uwagę rangę rozgrywek. Drużyny z wyższej półki często odpuszczają rozgrywki np. Pucharu Ligi z drużynami z niższego szczebla, bo tryumf w tych zawodach nie jest dla nich priorytetem. 

Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę

Nie obstawiaj wielu zakładów na jednym kuponie – polecana liczba to od dwóch od pięciu spotkań na jednym kuponie. Im więcej zakładów na kuponie, tym mniejsze szanse na wygraną, mimo iż kurs znacząco rośnie. Jednak takie typowanie jest ryzykowne. Według statystyk największe szanse ma się przy obstawianiu pojedynczego zdarzenia dwudrogowego, czyli wygrana lub przegrana, bez remisu. Pamiętaj też, by nie obstawiać tych samych zdarzeń na kilku kuponach, jeśli nie są pewne, bo stracisz wszystkie kupony.

Nie obstawiaj zbyt wielu lig

Nikt nie zna się na wszystkim, dlatego nie obstawiaj jak leci wszystkich lig, kierując się instynktem czy licząc na łut szczęścia. Nie dasz rady analizować sytuacji i poznać dokładnie ekip z kilku lig w Europie. Wybierz jedną, maksymalnie dwie i tego się trzymaj. 

Dodawaj remisy

Dodanie opcji remisu, choć powoduje, że spadnie kurs, to zwiększa szanse na wygraną.

Nie obstawiaj tylko pewniaków

Zapamiętaj: w żadnym sporcie nie ma 100% pewniaków do zwycięstwa, także w piłce nożnej. Mogą zdarzyć się niespodzianki, gdy świetny zespół przegra z tym notowanym u dołu tabeli. Oczywiście, nie ma co liczyć, że do tego dojdzie, choć taki zakład ma wysoki kurs. Jednak nie uważaj, że zawsze wygra silniejsza drużyna i tym samym nie obstawiaj jej na wielu kuponach czy za bardzo wysokie stawki.

5 / 5. Ocen: 1